Jak se v tom vyznat?
TeX nebo LaTeX?
Jak již bylo psáno výše, tak TeX je program na sázení. Naproti tomu LaTeX je systém maker pro TeX (můžeš na něj nahlížet jako na knihovnu příkazů), je to tedy jakési rozšíření TeXu, které zjednodušuje práci. Ve skutečnosti úplně každý uživatel použivá nějakou sadu maker, pokročilí uživatelé se většinou uchylují k tzv. plainu a další makra si píšou sami, my v tomto návodu budeme používat systém maker LaTeX.
Pro a proti
Hlavní myšlenkou LaTeX u je zařídit, aby se uživatel mohl starat jen o to, co píše a ne o to, jak to bude vypadat. Uvidíš, že to tak opravdu je, po přečtení tohoto návodu budeš umět vytvořit dokument, který bude vypadat prostě pěkně, aniž bys pořádně věděl, jak jsi to udělal -- vskutku udělal to totiž LaTeX.
Základní systém maker je tzv. plain, v českých krajích csplain, který navíc vytváří podporu českých textů. I náš csLaTeX v sobě obsahuje právě tato makra, jinak bychom nemohli psát česky.
Poslední systém, který stojí za zmínku, je AmSTeX (American Society TeX). Oproti LaTeXu je mnohem méně robustnější a skoro jediné, co poskytuje (na druhou stranu to poskytuje na vynikající úrovni) ,jsou matematické fonty a značky. Např. LaTeXovský příkaz \mathbb je vlastně jen AmSTeXovské \Bbb, které přepne do AmSTeXového fontu, který je určen pro sázení tučných písmen číselných oborů (jako reálná a přirozená čísla). Tato makra rozhodně budeme také používat, protože zatím nikdo nepřišel s ničím lepším.